Kas õige on kasutada vahatamise puhul sõna depilatsioon või hoopis epilatsioon? Mis vahe nendel on? Räägime need mõisted siin artiklis selgeks.

Palju on vaieldud selle üle, kas vahatamise kohta oleks õigem öelda depilatsioon või hoopis epilatsioon. Vähemalt kasutatakse vahatamise puhul mõistet depilatsioon ja klient saab selle sisust väga hästi aru. Kui kaevuda mõistete maailma, siis selgub, et tegelikult peaksime kasutama vahatamise puhul mõistet epilatsioon nii nagu seda kasutame elektrilise epilaatori puhul, sest mõlemad tegevused eemaldavad karva koos karvajuurega.

Et asi oleks selge, võtsin lahti Eesti Õigekeelsussõnaraamatu ja vaatasin, mida meie keeleteadlased asjast arvavad. Selle järgi tähendab sõna „depileerima“ > karvu lõikama ja „epileerima“ > karvu kitkuma. 

Ehk siis depileerimine on karva lõikamine naha pinnalt. Selle alla kuuluvad raseerimine, keemiliste kreemide kasutamine. Karvasibul jääb alles ja karvad saavad koheselt edasi kasvada. Paari päeva jooksul on nahapinnal tunda torkivaid karvaotsi. Tagasi kasvavad karvad on üldjuhul tugevad, tumedad.

Epileerimisel eemaldame karva koos karvajuurega. Siia alla käivad kõik vahatamise meetodid ja elektriline epilaator. Nahapind on kauem siledam, sõltuvalt piirkonnast isegi 2-6 nädalat. Tagasi kasvavad karvad on peenemad, nõrgemad ja heledamad.

Depileerida tuleb oluliselt sagedamini kui epileerida. Depilatsioonil ka omad puudused: jälgima peab, et raseerimisel oleks žilett piisavalt terav, nahka tuleb hoolsalt niisutada, tagasikasvavad karvad kipuvad sisse kasvama ja tundlikum nahk on ärritunud. Lisaks võib kimbutada follikuliit – karvanääpsu mädane põletik. Kui kasutada keemilisi aineid (näiteks geele, kreeme, vahtusid), siis keemilise aine mõjul saab kahjustada karvas olev keratiin, mille tulemusel karv murdub nahapinna lähedalt. Keemilised depilatsioonivahendid võivad samuti põhjustada tundlikumal nahal ärritust ja raskematel juhtudel kontaktdermatiiti.

Nagu eespool mainitud, on meie tuntud vahatamine tegelikult epilatsioon. Epilatsioon vahaga on üldjuhul kliendile kergemini talutavam kui elektrilise epilaatoriga karvade eemaldamine. Kui kasutada õigetel kehapiirkondadel õigeid vahasid, on vahatamine mõistlik valik: nahaärritus on väike või puudub, nahk on pikemal perioodil karvavaba. Kui spetsialist kasutab kvaliteetset vaha, siis ei pea ebameeldivalt pikkade karvadega ringi käima, sest parimad vahad eemaldavad karvad alates 1mm.

Loomulikult ei hakka keegi siinkohal meie harjumust muutma ja endiselt mõeldakse depilatsiooni all vahatamist, mille puhul saab nahk nahk siledaks nädalateks.